Długo wierzono, że roślina pochodzi z biblijnego raju i przypisywano jej wyjątkowe właściwości. Mawiano, że wprowadza świeżość i harmonię. Potrafi zażegnywać konflikty, łagodzić agresje i przyciągać pozytywne energie.
W zamierzchłych czasach dym ze spalania lawendy traktowano jak kadzidło. Odstraszał owady i zapobiegał rozprzestrzenianiu się zarazy. Rzymianie uwielbiali pachnące, relaksujące kąpiele z lawendą. Stąd wywodzi się łacińska nazwa lavare co znaczy myć się. Roślinę rozpowszechnili po Europie mnisi, którzy szybko odkryli zdrowotne właściwości.
Lawenda znana jest głównie z działania uspokajającego. Wprowadza umysł w stan ukojenia, znosi uczucie rozedrgania, budzi pozytywne myśli. Przeprowadzono kiedyś badania rozpylając olejek lawendowy w poczekalniach dentystów i salach egzaminacyjnych. Pacjenci wyraźnie się wyciszali, a studenci mieli większą jasność myślenia.
Wonna lawenda
Pochodzi z krajów śródziemnomorskich, obecnie uprawia się w całej Europie.
Lawenda jest niskim, krzaczastym krzewem z drewniejącymi pędami wyrastającymi do 30 do 60 cm. Liście lancetowate, wąskie lub szerokie w zależności od odmiany, o szaroniebieskim zabarwieniu. Wonne drobne, jasnofioletowe kwiaty zebrane w spiralne kwiatostany wyrastają na długiej szypule.
Kwitnie od czerwca do września. Surowcem zielarskim jest bogaty w olejki eteryczne kwiat lawendy [lavendula flos]
W tradycyjnym zielarstwie
Starożytni Grecy, Rzymianie i Arabowie cenili lawendę za działanie oczyszczające, trawienne, relaksujące, oddalające stres, zmartwienia i bezsenność. W XVII Nicholas Culpeper pisał: „Jest dobra dla wzmocnienia żołądka, uwalnia z niedrożności wątrobę i śledzionę, wywołuje u kobiet miesiączki”.
Lawenda to nie tylko aromat świeżości, jest także gorzka, a to oznacza działanie na system trawienny. Mamy tu relaksujące działanie aromatu, który pomaga wejść w stan aktywności przywspółczulnego układu nerwowego uruchamiając tryb „odpoczynek i trawienie”. A także gorzki smak, który stymuluje funkcje trawienne. Herbatka z lawendy jest idealna, w dzisiejszym, zagonionym świecie, gdzie większość z nas funkcjonuje w trybie „walcz lub uciekaj”.
Profil energetyczny:
Natura termiczna : chłodząca, osuszająca
Smak: Aromatyczny, gorzki, cierpki, słodki
Tkanki: Serce, osierdzie, płuca, nerki
Stan tkanek: gorąco, pobudzenie, napięcie
Według medycyny wschodniej lawenda rozprasza ciepło, łagodzi stany zapalne, usuwa toksyny, pobudza krążenie energii Qi i relaksuje. Stosuje się na kołatanie serca, uczucie złości, stany przeziębieniowe wywołane gorącym wiatrem, bóle krzyża, głowy, depresję, infekcje oczu, dolegliwości skórne.
Szczególnie cenny jest olejek lawendowy o szerokim zastosowaniu. Jako jeden z niewielu w stanie nierozcieńczonym nie powoduje oparzeń i podrażnień skóry. Bezpieczny dla małych dzieci. Zastosowania olejku lawendowego i domowy przepis Tu
Lawenda symbolizuje czystość, ciszę, spokój i oddanie. Królewski fiolet związany jest z czakrą korony, duchowym centrum energetycznym. Łączy z wyższą świadomością, przywraca spokój, równowagę yin/yang, usuwa blokady energetyczne,
Lawenda – właściwości lecznicze
Lawenda jest doskonałym wsparciem dla układu nerwowego, działającym bardzo inteligentnie.
W razie potrzeby stymuluje, poprawia koncentrację, jasność myślenia, budząc umysł z letargu. Z drugiej strony uspakaja nadmiernie pobudzony system nerwowy, koi i wycisza. Bardzo pomocna, gdy doświadczamy nerwowości, pobudzenia, bezsenności, szczególnie w „gorących” stanach objawiających się drażliwościom i gniewem.
Lawenda uspakaja pracę serca, zmniejsza napięcie nerwowe, lęk i strach
Pomaga w bezsenności spowodowanej stresem emocjonalnym i nadmiernym pobudzeniem
Zbawiennie wpływa na układ nerwowy, żołądek i przewód pokarmowy działając rozkurczowo i przeciwbólowo. Ulgę przynosi przy skurczach, kolkach, wzdęciach, bólach, napięciem jelit powiązanym z lękiem.
Poprawia trawienie, reguluje czynności wątroby, sprzyja wydzielaniu soków trawiennych
Antyseptyczne olejki lotne działają przeciw bakteriom, drożdżakom i grzybom powodującym wymioty i biegunki. Mogą być skuteczna na chorobę lokomocyjną. Hamują nadmierny przerost flory bakteryjne. Mają działanie znieczulające, przeciwbólowe, przeciwreumatyczne. Pomagają na migreny i bóle głowy spowodowane stresem i napięciem. Naparowany olejek można wcierać w skronie i kark
Zewnętrznie pomaga w gorących stanach zapalnych: egzemie, trądziku, żylakach, odparzeniach.
Przydatna przy infekcjach dróg oddechowych, zapaleniu krtani, gardła, kaszlu, przeziębieniach, astmie. Zmniejsza przekrwienie tkanek i działa wykrztuśnie. Poprawia odporność
Obok szałwii lawenda jest jedyną rośliną, która pomaga w nocnych potach.
Lawenda przepisy lecznicze
Herbatka z lawendy
Łyżkę kwiatu lawendy zalewamy szklanką wrzątku . Parzymy pod przykryciem kwadrans. Pije się 2 razy dziennie 1/2 szklanki przy problemach z układem nerwowym i trawiennym. Można połączyć w równych proporcjach z szałwią.
Gorzka, chłodząca, osuszająca herbatka uspakaja. Działa rozkurczowo, przeciwdepresyjnie, przeciwbólowo i antyseptycznie. Pomaga przy bólach głowy, brzucha, wzdęciach, zaburzeniach trawienia na tle nerwowym. Hamuje nadmierny przerost flory bakteryjnej, zmniejsza fermentację w jelitach.
Lawendowy ziołomiód
2 łyżki suszonej lawendy mieszamy z 10 łyżkami płynnego miodu o delikatnym smaku. Lekko podgrzewamy by składniki dobrze się połączyły. Zażywa się 2 łyżki na szklankę ciepłej wody. Napój uspakaja, pomaga w bezsenności, działa przeciwskurczowo i przeciwzapalnie.
Herbatka na bezsenność
50 g kwiatów pierwiosnka, 25 g kwiatów lawendy, 10 g dziurawca, 15 g szyszek chmielu, 5 g korzeni kozłka. Kopiastą łyżeczkę mieszanki zaparzamy gorącą wodą i pozostawiamy 3 minuty do naciągnięcia. Ciepłą herbatkę pije się wolno, łykami przed snem. /M.Treben/
Napar na nerwicę lękową, ataki paniki
Bierzemy 20 g rumianku, po 10 g korzenia waleriany, kwiatu lawendy i szyszek chmielu. Łyżeczkę ziół zalewamy 150 ml gorącej wody. Pije się 2 razy dziennie rano i wieczorem. Regularne stosowanie uspokaja serce, umysł i układ nerwowy
Lawenda la relaksu i urody
Lawendowa kąpiel
Lawendowy zapach w kosmetyków z drogerii jest odpychający. Odkryjmy lawendę w naturze a na zawsze ją pokochamy. Do kąpieli wybieramy sól o odpowiednich właściwościach. Rodzaje soli i właściwości TU. Mieszamy z połową garści kwiatu lawendy i zaparzamy w litrze wrzątku. Ilość soli: stężenie kąpieli leczniczej to 1% odpowiednio 10 gram soli na litr wody. Czas kąpieli 20 minut.
Kąpiel lawendowa uspakaja, wspaniale relaksuje i łagodzi stany zapalne skóry. Pomaga przy trądziku i egzemie i stanach zapalnych. Delikatnie odtłuszcza, rozjaśnia i wygładza skórę. Lawenda zawiera lawenda zawiera lekko złuszczające kwasy organiczne.
Przy otyłości dodaje się owoc jałowca, melisę, macierzankę i kłącze tataraku
By ujędrnić skórę, zapobiec wiotczeniu i wzmocnić lawendę miesza się z igiełkami rozmarynu
Babkę, dziewannę lub kwiat lipy dla skóry nadmiernie wysuszonej – nawilży i zmiękczy
Przy dolegliwościach miesiączkowych i objawach menopauzy kwiaty koniczyny
Lotion lawendowy
10 dkg suszonych kwiatów zalewamy w słoiku ½ litra octu jabłkowego. Odstawiamy na 2 tygodnie w ciepłe miejsce. Macerat odcedzamy odciskając mocno kwiaty. Dolewamy 100 ml wody różanej, 20 ml alkoholu i 5 ml olejku lawendowego. Lotion stosuje się po kąpieli wklepując w skórę. Odświeża, odbudowuje warstwę ochronną i regeneruje naskórek.
Lawenda w gospodarstwie domowym
Uprawiana na kuchennym parapecie może być smacznym dodatkiem do potraw i napojów. Jako przyprawa stanowi ważny element kuchni francuskiej, wchodzi w skład ziół prowansalskich. Może być stosowana samodzielnie, nadając kwiatowy aromat deserom, daniom mięsnym, wypiekom.
Nalewka na brandy ze świeżą lawendą i gałką muszkatołową ma ciekawy smak i znakomicie relaksuje.
Lawenda wkładana do szaf i bieliźniarek odstrasza mole
Włożona do poduszki „zdejmuje” z głowy problemy, relaksuje, pomaga w zasypianiu, redukuje bóle.
Świeże kwiaty w wazonie przy łóżku odprężają, pomagają zasnąć. Lawendowy bukiet roznosi po domu piękny zapach i odstrasza owady.
Przepis na odmładzającą wodę królowej Elżbiety:
Larendogra
Larendogra franc. L’eau de la reine d’Hongrie czyli Woda królowej Węgierskiej jest wyciągiem ziołowym na bazie rozmarynu i lawendy opracowanym przez królową Elżbietę, córkę Władysława Łokietka. Niektóre źródła podają, że królowa sama nie wymyśliła receptury, ale otrzymała ją od tajemniczego mnicha.
Faktem jest jednak, co do tego kronikarze są zgodni, że królowa Elżbieta, która na tronie węgierskim spędziła niemal 60 lat u schyłku życia wyglądała co najmniej 20 – 30 lat młodziej niż wskazywała na to jej metryka. Podobno młody wygląd zawdzięczała tonikowi, który nazwała Larendogra. Stosowała go codziennie wewnętrznie i zewnętrznie nacierając skórę i włosy lub dodając do kąpieli. Larendogra natychmiast podbiła wszystkie dwory w ówczesnej Europie, cieszyła się popularnością jako wszechstronny lek i kosmetyk.
Znano wiele wersji toniku, oto jeden z nich
Larendogra przepis:
Suszone liście rozmarynu – 3 części
Suszony kwiat lawendy – 1 część
Suszone ziele mięty pieprzowej – 1 część
Suszony majeranek – 1 część
1 cytryna
Spirytus
Wszystkie zioła wymieszać starannie, umieścić w słoju, zalać spirytusem 3-4 cm nad ich powierzchnię.
Macerować 2 tygodnie w ciemnym i chłodnym miejscu
Od czasu do czasu wstrząsnąć słoikiem.
Po tym czasie przecedzić płyn przez watę ułożoną na sitku.
Dodać przegotowaną wodę w proporcji 1:1 i sok wyciśnięty z cytryny.
Przelać do wygodnej buteleczki z ciemnego szkła.
Dwa razy dziennie wklepywać w umytą skórę twarzy i szyi.
Larendogra ma zielony kolor i zapachu ziół – alkohol jest prawie niewyczuwalny.
Jest delikatna dla skóry podczas aplikacji, nie szczypie i nie wysusza.
Przy regularnym stosowaniu zaledwie po kilku dniach widać wyraźne zwiększenie napięcia skóry, zmniejszenie zmarszczek, wygładzenie i rozświetlenie.
Można ją stosować również w niewielkich ilościach wewnętrznie. Pomoże przy infekcjach, niestrawności, zmęczeniu, słabej koncentracji, braku energii.
Stefania Korżawska w książce „Po zdrowie z ziołami” do użytku wewnętrznego proponowała zamiennik. Winko z rozmarynu i lawendy o podobnym działaniu na ciało i umysł
Należy wziąć po 50 g obydwu ziół i 1 butelkę białego, wytrawnego gronowego wina.
6 łyżek mieszanki wsypać do butelki z ciemnego szkła, zalać winem.
Postawić w kuchni na 10 dni codziennie wstrząsając
Następnie zagotować 15 minut, przecedzić i przelać do butelek.
Mały kieliszek rozcieńczyć wodą i powoli się delektować wytwornym, oryginalnym smakiem w przypadku zmęczenia, braku koncentracji i chęci do działania.
Odwiedź stronę autora i pamiętaj by wspierać dobre treści!
]]>