Przełom czerwca i lipca to najlepszy czas na zbiór tego cennego kwiatu.
W Polsce występują 2 gatunki tego cennego drzewa. Polecam zbierać kwiat lipy szerokolistnej. Nie to aby drobnolistna miała jakieś gorsze właściwości lecznicze ale chłonie o wiele więcej szkodliwych substancji niż szerokolistna.
Kwiat lipowy to nie tylko świetne lekarstwo na kaszel, jej przeciwzapalne, napotne i uspokajające działanie sprawia, że używano jej w celu leczenia przeziębień, ukojenia nerwów, a także zewnętrznie w formie okładów na oczy i skórę. Śluzy zawarte w lipie wykazują działanie przeciwzapalne, łagodzące i ujędrniające. Płukanka z lipy zastosowana na suche, zniszczone włosy nawilży je, zmiękczy i doda blasku. Z kwiatu robimy maceraty olejowe, octwowe, syropy, płukanki, nalewki czy wino.
Z owoców robimy orzeszki. Wystarczy podprażyć je na patelni.
PRZEPISY:
PRALINY
Kwiat utrzeć w moździerzu razem z suszonym, zmielonym kwiatem lipy, a następnie dodać odrobinę miodu i oleju kokosowego. Uformowane z masy kulki, schładzamy w lodówce i zjadamy bądź zamrażamy.
Z podprażonych owoców lipy można, zaparzyć też napar podobny do kawy.
SAŁATA
Sałata z młodych liści lipy
Przygotowujemy podobnie jak sałatę ze śmietaną lub wkrajamy do innej surówki.
Starsze liście możemy ususzyć, zmielić na mąkę i wykorzystywać jako dodatek do pieczenia chleba.
SUSZ
Suszymy rozłożone cienką warstwą (np. na papierze czy lnianym materiale) w ciemnym, przewiewnym miejscu – nigdy na słońcu, bo w ten sposób tracą swoje cenne właściwości. Prawidłowo ususzone kwiaty lipy powinny mieć jasnożółty kolor i charakterystyczny, miodowy zapach. Lipę zazwyczaj przechowuję w szczelnie zamkniętych słoikach, by nie straciły swojego aromatu. Można też schować susz do uszytych z naturalnego materiału woreczków.
HERBATA
Herbatka z lipy na przeziębienie
1 łyżkę suszonych kwiatów lipy zalewamy wrzątkiem i odstawiamy do naciągnięcia na około 15 minut, następnie odcedzamy napar dodajemy 1 łyżeczkę naturalnego miodu, cytrynę i sok malinowy.
ODWAR
Odwar stosowany do okładów, płukania gardła i kąpieli, oczu przy zapaleniu spojówek, cieni pod oczami, suchości oczu.
8 łyżek suszonych kwiatów lipy
500 ml wody
8 łyżek suszonych kwiatów lipy gotujemy w 500 ml wody na wolnym ogniu, a następnie przecedzamy.
PŁUKANKA DO WŁOSÓW
Nawilżająca płukanka do włosów:
2 łyżki suszonych kwiatów lipy
1 litr wody
2 łyżki octu jabłkowego (opcjonalnie)
Lipę zalewamy gorącą wodą i parzymy pod przykryciem przez 15 minut, odcedzamy, dodajemy ocet jabłkowy i płuczemy włosy po ich umyciu. Włosy po zastosowaniu płukanki z lipy są miękkie, błyszczące i lekko dociążone. Dodatkowo ocet jabłkowy przywraca prawidłowe pH skóry głowy, zamyka łuski włosów.
TONIK LIPOWY
1 łyżka suszonego kwiatu lipy
1 łyżka octu jabłkowego
200 ml wody
1 łyżkę suszonego kwiatu lipy zalewamy 200 ml gorącej wody i odstawiamy na 15 minut do naciągnięcia, następnie dokładnie odcedzamy. Przelewamy do butelki.
WĘGIEL AKTYWNY Z LIPY
Najprostszy przepis:
- Gałązki lipy pakujemy w puszkę po piwie, zakręcamy w folię aluminiową i wrzucamy na żar.
- Rozpalamy 3 kłody lipowe bez kory. Po spaleniu, zwęgleniu się drzewa nakrywamy metowym wiadrem lub miską. W ren sposób aktywujemy węgiel.
Węgiel lipowy jest bakteriobójczy, przeciwzapalny , przeciwwirusowy, przeciwgrzybiczny, przeciwbólowy – posiada właściwości znieczulające.
Węgiel drzewny jest substancją leczniczą. Umiejętnie stosowany może zwalczyć w sposób naturalny wiele dolegliwości od wybielania zębów, gojenia ran, po detoksykacje i zwalczanie zatruć organizmu ludzkiego.
Węgiel aktywny występuje w postaci czarnego proszku. Wytwarzany jest z miazgi drzewnej ( najlepszy z lipy i z brzozy).
Użycie sproszkowanego węgla drzewnego do aplikowania na rany, powoduje, że goją się one znacznie szybciej.
ZATRUCIA POKARMOWE
Jak najszybciej podaje się jednorazowo dużą dawkę do 15 g, czyli łyżkę stołową.
Uzupełnia co kilka godzin. Przy podawaniu węgla należy pić bardzo dużo wody.
10-15 szklanek dziennie pomoże wypłukiwać toksyny i zapobiegnie odwodnieniu.
Dorośli – 1 płaska łyżka węgla drzewnego rozpuszczona w niewielkiej ilości ciepłej wody + 2 szklanki wody do popicia, powtarzać co 4-5 godzin pomiędzy posiłkami, do ustąpienia dolegliwości przez 36 godzin.
Profilaktycznie: dorośli – 1 płaska łyżka węgla drzewnego rozpuszczona w niewielkiej ilości wody + 2 szklanki wody do popicia – 1 raz w tygodniu pomiędzy posiłkami
OCZYSZCZANIE ORGANIZMU
1 płaska łyżka węgla rozpuszczona w niewielkiej ilości wody + 2 szklanki wody do popicia , stosować jednorazowo rano na czczo przez okres od 1 do 2 tygodni, a nawet 1 miesiąc.
Węgiel aktywny doskonale wyłapuje wszelkie toksyny i zanieczyszczenia powodujące reakcje alergiczne, uszkodzenia oksydacyjne i obniżenie funkcji układu odpornościowego.
Usunięcie toksyn z organizmu może zmniejszyć bóle stawów, podnieść poziom energii, zwiększyć sprawność umysłową, poprawić samopoczucie.
Węgiel stosuje się również na rany, zakażenia, ukąszenia. Węgiel aktywny osusza rany, pochłania wydzieliny i bakterie. Potrafi „wyciągnąć” trujący jad po ukąszeniach owadów, jadowitych pająków, skorpionów i wściekłej zwierzyny.
OKŁADY Z WĘGLA AKTYWNEGO
Natychmiast przyłożony okład eliminuje ból i obrzęki, zapobiega reakcjom uczuleniowym.
Do okładów stosuje się papkę z drobno sproszkowanego węgla wymieszanego:
z tłuszczem np. olejem kokosowym, oliwą
czystą wodą
mieszanką wody i drobno zmielonego siemienia lnianego.
MAŚĆ
Maść lecznicza na reumatyzm, stany ropiejące, stłuczenia, uderzenia, ukąszenia, spuchnięcia, przy naderwanych mięśniach,… dezynfekuje rany, zmniejsza obrzęki. Ma właściwości znieczulające, przeciwbólowe, przeciwzapalne.
PRZEPIS
2 łyżeczki 100% węgla drzewnego lipowego lub brzozowego mieszamy z ciepłą wodą do uzyskania gęstej papki. Dodajemy smalec gęsi.
DOMOWA PASTA DO ZĘBÓW
Węgiel w proszku aktywowany lipowy + olej kokosowy + soda oczyszczona a także możemy dodać wg. własnych potrzeb: np. olejek szałwiowy lub miętowy, aloes, odrobinę goździków sproszkowanych lub inne ulubione sproszkowane zioło. wszystkie składniki mieszamy w takich proporcjach, aby uzyskać konsystencję pasty.
Zioła Ewci
Facebook