Syrop z majowych kwiatów mniszka lekarskiego
Kwiaty mniszka lekarskiego zbiera się od kwietnia do sierpnia, jednak najintensywniejszy okres kwitnienia przypada na dwa tygodnie w maju. Syrop z tych majowych kwiatów ma działanie przeciwzapalne, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, ułatwia trawienie, zwiększa wytwarzanie żółci w wątrobie i zapobiega jej zastojom. Mniszek obniża poziom glukozy we krwi na początkowym etapie cukrzycy. Pomaga przy niestrawności, obrzękach, niewydolności nerek, zapaleniu pęcherza i kamicy moczowej. Składniki mniszka lekarskiego mają działanie przeciwnowotworowe, gdyż hamują wzrost komórek raka sutka i prostaty.
Jak sporządzić syrop z mniszka lekarskiego?
Składniki
1 litr rozwiniętych kwiatów mniszka
2 cytryny
1 l wody
1 kg cukru
Wykonanie
Zebrane kwiaty rozłóż na papierze, żeby oczyścić je z owadów. Następnie wsyp kwiaty do dużego garnka i zalej wrzątkiem. Gotuj pod przykryciem przez 20 minut na wolnym ogniu. Później odstaw garnek na bok na całą noc. Na następny dzień odcedź wywar, dodaj sok z cytryny i wsyp cukier. Doprowadź ponownie do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu przez około 2 godziny. Od czasu do czasu zamieszaj w garnku. Zdejmij garnek z ognia wtedy, gdy syrop uzyska gęstość płynnego miodu. Gorący syrop rozlej do słoiczków, zakręć i postaw do góry dnem. Po wystygnięciu schowaj w suche i ciemne miejsce. Tak sporządzony syrop nie zepsuje się przez cały rok.
Drugi przepis:
Składniki:
400 dobrze rozwiniętych kwiatów mlecza (same główki)
1 cytryna
1 litr wody
1 kg cukru
Przygotowanie:
Kwiaty mlecza zalej w garnku zimną wodą i gotuj na małym ogniu ok. 15 min. Odstaw na dobę w chłodne i ciemne miejsce. Następnie przecedź wywar i dodaj do niego sok z cytryn oraz cukier. Gotuj na małym ogniu do czasu, od czasu do czasu mieszając, aż uzyska konsystencję płynnego miodu (ok. 1,5-2 godzin). Przelej do słoiczków. Domowy syrop z mleczu zachowuje swoje cenne właściwości przez kilka miesiącach.
Syrop z kwiatów mniszka lekarskiego – dawkowanie
Dorośli 2-3 łyżeczek syropu dziennie. Dzieci – 1 łyżka.
Syrop z majowych kwiatów kasztanowca
Kwiaty kasztanowca zbieramy w maju i czerwcu w słoneczne i suche dnie. Syrop z nich sporządzony chroni przed obrzękami i stanami zapalnymi w organizmie. Wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi. Escyna i flawonoidy zawarte w kwiatach kasztanowca zmniejszają lepkość krwi i ułatwiają jej przepływ. Poprawiają ukrwienie skóry i narządów wewnętrznych. Ponadto escyna zwiększa napięcie ścian żył i nie dopuszcza do powstawania żylaków.

Jak sporządzić syrop z kwiatów kasztanowca?
Składniki:
35 – 40 baldachów rozwiniętych kwiatów kasztanowca
sok z 3 cytryn
1 litr wody
1 kg cukru
Oddziel kwiaty od łodyżek i zalej wrzątkiem. Odstaw na dobę w chłodne miejsce. Następnie odcedź płyn, dodaj cukier i sok z cytryny. Podgrzewaj aż do wrzenia, ale nie gotuj. Gorący syrop przelej do słoiczków, zakręć i postaw dnem do góry. Po całkowitym wystygnięciu odwróć słoiczki i odstaw na półkę w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Taki syrop nie zepsuje się przez rok.

Syrop z podbiału pospolitego
Przygotowanie:
Do przygotowania syropu wybierz zarówno łodygi, jak i kwiaty podbiału pospolitego.
Po zebraniu świeżych roślin dokładnie je wypłucz pod bieżącą wodą lub filtrowaną i osusz ręcznikiem papierowym czy bawełnianym.
Pokrój zebrany podbiał i delikatnie skrop alkoholem – najlepiej spirytusem lub wódką.
Pokrój drobno tak, aby swobodnie mógł wydostawać się sok.
Wstaw zioła do wrzącej wody w garnku, wyłącz gaz i pozostaw na kolejny dzień na około 24 h – w ten sposób zioła oddadzą najwięcej właściwości do tworzonego syropu.
Przecedź dokładnie zioła i odlej mieszankę do słoika.
Jeżeli chcesz go przechowywać bez konieczności pasteryzacji, wsyp taką samą ilość cukru, jaka wytworzyła się płynu.
W przypadku pasteryzacji, wystarczy stosunek 1:10 cukru wobec całego wywaru.
Stosuj 2 łyżki na 1/4 szklanki wody 2-3 razy dziennie w stanach uporczywego kaszlu, obniżonej odporności czy alergiach oddechowych.
W późniejszym terminie, w maju, zbieramy kwiaty na syrop z mniszka lekarskiego. Jest on niezawodny w przypadku oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz wiosennych przeziębieniach czy kaszlu.
Sok z podbiału pospolitego
Przygotowanie:
Zebrane łodyżki oraz kwiaty podbiału należy dokładnie oczyścić pod bieżąca lub filtrowaną wodą.
Delikatnie osuszamy ręcznikiem papierowym lub bawełnianym
Przemywamy kilkoma kroplami spirytusu lub wódki.
Zmiksuj całość za pomocą blendera ręcznego bądź kielichowego.
Do całości wlej tyle wody, aby sucha masa roślinna mogła być nieco rozwodniona.
Przełóż do słoika, a następnie pozostaw na około 12-18 godzin.
Przeciśnij przez gazę i wlej sok do słoiczka.
Tak przygotowany sok z podbiału pospolitego możesz zamrozić w woreczku foliowym lub w kostkarce do lodu.
Sok z jednej porcji rozwadniamy z woda i wypijamy jeden dziennie w przypadku trudności z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny czy przy uporczywym kaszlu.
Nie wyrzucaj suchej masy po odciśnięciu wywaru! Jest doskonała jako kojący opatrunek na ciepło przy siniakach, ranach zewnętrznych oraz wypryskach skórnych.
]]>